Make your own free website on Tripod.com
Vėliava
JUKNGTINĖS KARALYSTĖS
Herbas

Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė (arba tiesiog Jungtinė Karalystė) yra valstybė Vakarų Europoje.

Jungtinė Karalystė susiformavo po keleto unijos aktų, ir susideda iš Anglijos, Škotijos, Velso, taip pat Šiaurės Airijos provincijos bei kai kurių smulkesnių teritorijų išsimėčiusių po visą pasaulį. Jungtinė Karalystė užima didžiąją dalį Britų salyno (išskyrus didžiąją Airijos dalį, kuri atsiskyrė nuo Jungtinės Karalystės 1922 m.). Kornvalio grafystė, isikūrusi Kornvalio pusiasalyje, siekia savivaldos, faktiškai nepriklausoma Meno sala.

 

Valstybinė kalba anglų
Sostinė Londonas
Didžiausias miestas Londonas
Valstybės vadovai Elžbieta II
Karalienė
Tonis Bleras
Ministras Pirmininkas
Plotas
 - Iš viso
 - % vandens
 
244 820 km² (76)
1,3%
Gyventojų
 - 2006 liepa (progn.)
 - Tankis
 
60 609 153 (22)
247,57 žm./km² (32)
BVP
 - Iš viso
 - BVP gyventojui
2006 (progn.)
1 903,00 mlrd. $ (6)
31 400 $ (20)
Valiuta Svaras sterlingų (£)
Laiko juosta
 - Vasaros laikas
UTC+0
UTC+1
Nepriklausomybė
Įkurta
 
1800
Valstybinis himnas Jungtinės Karalystės himnas
Interneto kodas .uk (.gb)
Šalies tel. kodas 44

 

Istorija

V-VI a. britų salas užkariavo anglosaksai. Po 1066 m. normanų užkariavimo baigėsi Anglijos feodalizacijos periodas, šalis buvo suvienyta.

Škotija ir Anglija kaip atskiros vieningos valstybės susidarė X amžiuje. Velsas buvo valdomas Anglijos nuo 1284 m., o Anglijos Karalystės dalimi tapo 1536 m. Nuo 1603 m. Anglijos ir Škotijos karalystės turėjo vieną karalių, o 1707 metais susijungė į Didžiosios Britanijos Karalystę. 1801 metais ši karalystė susijungė su Airijos Karalyste ir taip buvo įkurta Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Airijos Karalystė. 1922 metais 26 Airijos provincijos susibūrė į Laisvą Airijos Valstybę, o likusios šešios (Šiaurės Airija arba Alsteris) liko Jungtinėje Karalystėje. Po šio atsiskyrimo 1922 metais valstybė pervadinta Jungtine Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalyste.

XIX a. Jungtinė Karalystė tapo svarbiausia pramonine ir jūrine galybe pasaulyje. Savo galybės viršūnėje britų imperija užėmė apie 1/4 pasaulio teritorijos. Pirmoje XX amžiaus pusėje Jungtinė Karalystė nusilpo po dviejų pasaulinių karų. Antroje amžiaus pusėje jos imperija iširo, bet ji tapo moderni ir klestinti Europos valstybė.

1973 m. Jungtinė Karalystė įstojo į Europos Sąjungą.

 

 

Administracinis susiskirstymas

Jungtinė Karalystė susideda iš 4 kraštų – Anglijos, Škotijos, Velso bei Šiaurės Airijos, kurios kiekviena yra savo ruožtu skaidoma į smulkesnes teritorijas.

Anglija skirstoma į 9 regionus:

Kiekvienas regionas skirstomas į grafystes. Atskirai dar išskiriamas Didysis Londonas.

Škotija skirstoma į 32 grafystes, Velsas – į 22 teritorijas, o Šiaurės Airija – į 24 savivaldybes, 2 miestus ir 6 provincijas.

 

Geografija

Anglijoje vyrauja kalvotos lygumos, tik šiaurės vakaruose ir šiaurėje – kalnuotos vietovės. Pagrindinė upė – Temzė, pagrindiniai miestai – Londonas, Birmingemas, Mančesteris, Šefildas, Liverpulis, Lydsas, Bristolis.

Didžioji dalis Velso – kalnuota. Aukščiausia vieta – Snowdon viršūnė (1 085 m virš jūros lygio). Pagrindinis miestas ir regiono sostinė – Kardifas, esantis pietinėje Velso dalyje.

Škotijos pietuose ir rytuose vyrauja žemumos, o vakaruose ir šiaurėje – kalnai. Aukščiausia vieta – Ben Nevis kalnas (1 343 m), tai taip pat ir visos Jungtinės Karalystės aukščiausia vieta. Pagrindiniai miestai – Edinburgas, Glazgas, Aberdynas.

Šiaurės Airija – kalvota. Pagrindiniai miestai – Belfastas ir Deris.

Jungtinei Karalystei priklauso apie 1098 mažų salų, kurių dalis yra natūralios, o dalis dirbtinės, pastatytos naudojant akmenis ir medieną.

 

Demografija

Jungtinėje Karalystėje pagrindinė šnekamoji kalba – anglų, taip pat šnekama valų (apie 35% Velso gyventojų), škotų gėlų (1,5% Škotijos gyventojų), menksiečių (Meno Salos Kalba) (keli Meno Salos gyventojai}, Kornų (Kornvalio) (apie 3000 žmonių), airių kalbomis bei įvairiais škotų kalbos dialektais.

Iš imigrantų kalbų labiausiai paplitusi kinų kalba ir hindi.

Kultūra

Jungtinėje Karalystėje veikia vieni žymiausių pasaulio universitetų – Kembridžo Universitetas ir Oksfordo Universitetas, kuriuose mokėsi bei dėstė tokie žymūs mokslininkai kaip Izaokas Niutonas, Čarlzas Darvinas ar Dž.R.R. Tolkinas.

Spėjama, kad nemažai šiuolaikinių sportų kilę Jungtinės Karalystės teritorijoje – futbolas, golfas, kriketas, boksas, regbis, biliardas, kerlingas.

Anglijos dramaturgas Viljamas Šekspyras buvo vienas geriausių visų laikų pasaulio dramaturgų. Taip pat JK gyveno ir rašė tokie rašytojai kaip Agata Kristi, Čarlzas Dikensas, poetas Lordas Baironas.

Jungtinėje Karalystėje susibūrė ir kūrė nemažai roko bei pop muzikos grupių – Bitlai (The Beatles), Rolling Stones, Led Zeppelin, Queen ir kitos.