Make your own free website on Tripod.com
Vėliava
SLOVAKIJA
Herbas

Slovakija (slovakiškai Slovensko) – valstybė centrinėje Europoje. Ribojasi su Čekija šiaurės vakaruose, Lenkija – šiaurėje, Ukraina – rytuose, Vengrija – pietuose bei Austrija – pietvakariuose.

Valstybinė kalba slovakų
Sostinė Bratislava
Didžiausias miestas Bratislava
Valstybės vadovai Ivan Gašparovič
Prezidentas
Plotas
 - Iš viso
 - % vandens
 
48 845 km² (126)
 
Gyventojų
 - 2006 liepa (progn.)
 - Tankis
 
5 439 448 (108)
111,36 žm./km² (64)
BVP
 - Iš viso
 - BVP gyventojui
2006 (progn.)
96,35 mlrd. $ (57)
17 700 $ (45)
Valiuta Slovakų krona
Laiko juosta
 - Vasaros laikas
UTC+1
-
Nepriklausomybė
Data
Čekoslovakijos padalinimas
1993 sausio 1
Valstybinis himnas Slovakijos himnas
Interneto kodas .sk
Šalies tel. kodas 421

Istorija

Slavai dabartinėje Slovakijos teritorijoje apsigyveno V-ame amžiuje, VII a. Slovakija buvo dalis Samo imperijos centro. IX a. Slovakijoje egzistavo Didžiosios Moravijos valstybė, kuri suklestėjo karaliaus Svatopluko laikais. Vėliau XI-XIV a. Slovakija tapo Vengrijos karalystės dalimi ir kartu su Vengrija – Austrijos-Vengrijos valstybės dalimi. 1918 m. Slovakija susivienijo su Bohemijos ir Moravijos regionais į Čekoslovakijos valstybę, kuri buvo suskaldyta po Miuncheno susitarimų 1938 m. Slovakija tapo atskira valstybė, griežtai kontroliuojama nacistinės Vokietijos. Po Antrojo pasaulinio karo Čekoslovakija buvo atkurta ir pateko Tarybų Sąjungos ir jos įkurtos Varšuvos sutarties organizacijos įtakon. Po komunistų valdymo Čekoslovakijoje žlugimo 1989 m. ir po taikios Aksominės revoliucijos Čekoslovakija 1993 m. sausio 1 d. vėl buvo padalinta į dvi valstybes – Čekiją ir Slovakiją. 2004 m. gegužę Slovakija įstojo į Europos Sąjungą.

Administracinis susiskirstymas

Administraciškai Slovakija skirstoma į 8 kraštus (kraje, vns. kraj, dažnai verčiami kaip „regionai“), kurių kiekvienas vadinasi pagrindinio miesto vardu:

„Kraje“ skirstomi į apylinkes (vns. okres, gali būti verčiamos kaip apskritys). Iš viso Slovakijoje yra 79 apylinkės

Geografija

Slovakija yra centrinėje Europoje. Geografiniai tyrimai rodo, kad kalnų viršūnėje Krahule (centrinėje Slovakijoje, netoli istorinio miesto Kremnica) yra geografinis Europos centras. Vietovės reljefas labai skirtingas: nuo 95 m virš jūros lygio Slovakijos rytuose (Streda nad Bodrogom) iki 2 655 m virš jūros lygio Aukštuosiuose Tatruose (Gerlachovský štít). Slovakijos kraštovaizdyje dominuoja kalnai. Karpatų kalnai išsidėstę per visą šiaurinę šalies dalį. Tarp jų yra ir aukščiausios Tatrų viršūnės, kurios yra populiarūs slidinėjimo kurortai ir pasižymi nuostabiais ežerais ir slėniais. Pietryčiuose ir pietvakariuose (palei Dunojų) yra žemumos. Be Dunojaus didžiausios Slovakijos upės yra Váh ir Hron.

Slovakijos klimatas yra vidutinis, su santykinai vėsiomis vasaromis ir šaltomis, debesuotomis ir drėgnomis žiemomis.

Demografija

Slovakijos respublikoje gyvena 5 367 790 gyventojų (1996 m.), iš jų 51,3 proc. sudaro moterys. Vidutinis moterų gyvenimo amžius – 77, vyrų – 68 metai. 1995 m. Slovakijoje registruotos 2 865 gyvenamosios vietovės, iš jų – 136 miestai. Vidutiniškai vienai gyvenamajai vietovei tenka 1 874 gyventojai. Vidutinis gyventojų tankumas 109 žm./km². Slovakija pagal gyventojų tankumą užima beveik dvidešimtą vietą Europoje.

Daugiausia – slovakų (85,7%), vengrų (10,6%), čigonų (1,5%), čekų (1%). Esama ir kitų tautybių gyventojų: rusų, ukrainiečių, vokiečių, lenkų, žydų. Daugelis etninių grupių gyvena palyginti kompaktiškai ir šiek tiek izoliuotos nuo kitų, tačiau „ribos“ vis labiau nyksta.