Make your own free website on Tripod.com
Vėliava
VENGRIJA
Herbas

Vengrijos respublika – valstybė vidurio Europoje, besiribojanti su Austrija, Slovakija, Ukraina, Rumunija, Serbija, Kroatija ir Slovėnija.

Valstybinė kalba vengrų
Sostinė Budapeštas
Didžiausias miestas Budapeštas
Valstybės vadovai László Sólyom
Prezidentas
Plotas
 - Iš viso
 - % vandens
 
93 030 km² (107)
0,74%
Gyventojų
 - 2006 liepa (progn.)
 - Tankis
 
9 981 334 (79)
107,29 žm./km² (67)
BVP
 - Iš viso
 - BVP gyventojui
2006 (progn.)
172,70 mlrd. $ (49)
17 300 $ (46)
Valiuta Forintas (HUF)
Laiko juosta
 - Vasaros laikas
UTC+1
-
Nepriklausomybė
Paskelbta
Pripažinta
(įvykis Xxxx)
(Metai)
(Metai)
Valstybinis himnas Vengrijos himnas
Interneto kodas .hu
Šalies tel. kodas 36

 

Istorija

Romos imperijos laikotarpiu regionas į vakarus nuo Dunojaus vadintas Panonija. Po Vakarų Romos imperijos žlugimo spaudžiant germanų genčių migracijai, Didžiojo tautų kraustymosi laikotarpiu į Europą atvyko daugybė migruojančių genčių. Vieni iš pirmųjų atvykėlių buvo hunai, kurie vadovaujant Atilai sukūrė savo galingą imperiją.

Tradiciškai laikoma, kad Vengrijos valstybę įkūrė Árpád, kuris atvedė madjarus į Panonijos lygumas IX a. 1001 m. susikūrė Vengrijos karalystė. 1241-42 m. Vengriją nusiaubė totoriai-mongolai. XV a. išaugo į svarbią regioninę galią. XVI a. Vengriją užkariavo Osmanų imperija, turkų neužimtas dalis aneksavo Austrija, kurios valdovai karūnavo ir kaip Vengrijos karaliai. Iš Osmanų imperijos įtakos Vengrija išsivadavo tik XVII a. pradžioje po karo su turkais. 1687 m. vengrų didikų susirinkimas paskelbė Vengrijos karūną priklausančią Habsburgams, o po 3 m. į Vengriją inkorporuota Transilvanija.

1867 kovo 15 Austrija pertvarkoma į dualistinę Austrijos-Vengrijos valstybę. Vengrijai priklausė Kroatija, Transilvanija, Slovakija.

1918 lapkričio 3 Austrijos – Vengrijos imperija žlugo ir Vengrija paskelbė nepriklausomybę.

1919 kovo 21 paskelbta Vengrijos Tarybinė Respublika. Valdžią Vengrijoje paėmė komunistai, vadovaujami Bele Kunos. 1919 balandžio mėn. Antantės inspiruotos Čekoslovakijos ir Rumunijos vyriausybės pasiuntė savo kariuomenę prieš Vengrijos Tarybų Respubliką. 1919 gegužės mėn. interventai užėmė į rytus nuo Tisos upės esančias žemes.

 

Geografija

Vengrija – valstybė esanti centrinėje Europoje. Dominuoja lygumos, tik šalies šiaurėje yra neaukšti kalnai. Didžiausia upė ir šalies transporto arterija – Dunojus, tekantis iš šiaurės į pietus. Teritorija pakankamai kompaktiška, krituliai negausūs, todėl klimatas vienodas visoje šalyje. Pagrindiniai mineraliniai ištekliai – boksitai, anglis, nafta ir gamtinės dujos. Šalies rytuose plytinčios derlingos lygumos sąlygoja žemės ūkio vystymąsi.